Wybór między materacem sprężynowym a piankowym zależy od osobistych preferencji, nawyków związanych ze snem i konkretnych potrzeb. Oba typy mają swoje zalety i zalety. Oto porównanie, które pomoże Ci podjąć świadomą decyzję:

Materac sprężynowy:

Zalety:

 • Wsparcie i szybkość reakcji: Materace sprężynowe generalnie oferują sprężystość i responsywność. System cewek zapewnia jędrność i wsparcie, promując prawidłowe ułożenie kręgosłupa.
 • Oddychalność: Otwarta struktura materacy sprężynowych pozwala na lepszy przepływ powietrza, co może pomóc regulować temperaturę i zapobiegać gromadzeniu się ciepła podczas snu.
 • Trwałość: Wysokiej jakości materace sprężynowe są często znane ze swojej trwałości i zdolności do utrzymania swojego kształtu i wsparcia przez długi czas.
 • Wsparcie krawędzi: Wiele materacy sprężynowych zapewnia mocniejsze podparcie krawędzi, co może być korzystne w przypadku siedzenia lub spania blisko krawędzi łóżka.

Uwagi:

 • Przenoszenie ruchu: Materace sprężynowe mogą przenosić ruch w poprzek łóżka, co oznacza, że ruchy po jednej stronie mogą być odczuwalne po drugiej. Może to potencjalnie zakłócać sen, zwłaszcza jeśli dzielisz łóżko z partnerem, który często się porusza.
 • Rozmiar i waga: Sprężynowy materac jest cięższy od piankowego, ponieważ ma w składzie stal.

Materac piankowy:

Zalety:

 • Odciążenie: Materace piankowe ściśle dopasowują się do ciała, zapewniając doskonałe odciążenie poprzez równomierne rozłożenie ciężaru. Może to być korzystne dla osób z bólem stawów lub obszarów wrażliwych na nacisk.
 • Izolacja ruchów: Materace piankowe doskonale izolują ruch, minimalizując przenoszenie ruchu na łóżko. Może to skutkować bardziej niezakłóconym snem, nawet jeśli partner porusza się w nocy.

Uwagi:

 • Zatrzymywanie ciepła: Niektóre materace piankowe, zwłaszcza te z piankami o dużej gęstości lub bez zaawansowanych funkcji chłodzenia, mogą zatrzymywać ciepło. Może to powodować dyskomfort u osób, które mają tendencję do gorącego snu.
 • Uczucie zapadania się: Materace piankowe zapewniają lepsze wyprofilowanie i “przytulenie”. Jeśli wolisz twardszą i bardziej responsywną powierzchnię, materac piankowy może nie być idealnym wyborem.
 • Długowieczność i zwiotczenie: Materace piankowe niższej jakości mogą z czasem ulegać większemu zwiotczeniu i wgnieceniom, co prowadzi do zmniejszenia wsparcia i komfortu.

Ostatecznie ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje, typ ciała, pozycję do spania i wszelkie specyficzne wymagania. Pomocne może być wypróbowanie różnych materacy lub przeczytanie recenzji, aby dowiedzieć się, jak każdy typ czuje się i działa. Dodatkowo, uwzględnienie takich czynników jak budżet, gwarancja i zasady zwrotu mogą również wpłynąć na proces podejmowania decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *